Dnia 10 września 2022 r. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbyła się 21 edycja inicjatywy edukacyjnej ,,Bieg po nowe życie ''. Jej uczestnicy po raz dziewiąty spotkali się w Warszawie. Celem biegu jest promowanie działań prozdrowotnych, edukacja w zakresie transplantacji narządów oraz aktywizacja społeczeństwa do świadomego oddawania narządów do przeszczepu. Inicjatorem biegu jest Przemysław Saleta, który 15 lat temu był dawcą nerki dla swojej córki. Nie byłoby Biegu po Nowe Życie, gdyby nie udział w wydarzeniu osób po przeszczepieniu, to oni pokazują innym, że po operacji przeszczepu można wrócić do normalnego życia.
Na trasie Biegu publiczność kibicowała także ponad 50. lekarzom i koordynatorom z ośrodków transplantacyjnych z całej Polski. Na starcie i w strefie Biegu pojawili się między innymi: prof. Roman Danielewicz, prof. Wojciech Lisik, prof. Maciej Kosieradzki, prof. Magdalena Durlik, prof. Sławomir Nazarewski, prof. Tomasz Jakimowicz, prof. Zbigniew Włodarczyk, prof. Robert Król, prof. Michał Zakliczyński, prof. Michał Grąt, dr hab. Jarosław Czerwiński , dr hab. Piotr Domagała i dr hab. Marek Ochman.
Na linii startu pojawiło się wiele znanych osób ze świata kultury, mediów i sportu, które od lat wspierają tę szczytną inicjatywę, wśród nich m.in.: Przemysław Saleta, Katarzyna Pakosińska, Julia Kamińska, Edyt Herbuś, Wojciech Majchrzak, Milena Sadowska, Piotr Zelt, Rafał Mroczek, Viola Piekut, Joanna Jabłczyński, Szymon Wydra, Joanna Kuberska, Marcin Korcz, Olga Kalicka, Cezary Trybański, Michał Meyer, Tomasz Kammel, Jarosław Boberek, Wojciech Zieliński, Sandra Kubicka, Agnieszka Mrozińska, Bartosz Obuchowicz, Marcin Korcz, Mariola Bojarska-Ferenc, która jak co roku poprowadziła rozgrzewkę przed startem. Najlepszy czas na starcie uzyskała sztafeta TVN, której przewodził dziennikarz, Adrian Mielnik, który miał najlepszy czas wśród mężczyzn uczestniczących w wydarzeniu. Wśród kobiet najlepszy czas uzyskała Miss Polonia, Milena Sadowska. Jednak wynik nie był najważniejszy dla uczestników lecz promocja polskiej transplantologii.
"Przetarliśmy już wiele szlaków i "Bieg po nowe życie'' ma już swoje miejsce w kalendarzu, nie trzeba specjalnie namawiać ludzi, aby wzięli w nim udział. Cały czas chcemy podnosić w społeczeństwie świadomość na temat transplantologii. Mówić o potrzebie przeszczepów, które ratują życie i przywracają świadomość na temat transplantologii. Mówić o potrzebie przeszczepów, które ratują życie i przywracają temu życiu jakość. Cieszy nas udział w wydarzeniu przedstawicieli świata medycyny, oni wiedzą najlepiej, jak to ważne'' - powiedział Przemysław Saleta.
"Po raz trzeci biorę udział w Biegu. To ważna inicjatywa, ponieważ łączy lekarzy, pacjentów i znane osoby, które robią rozgłos. Ta wspaniała idea dzięki temu się rozszerza i pokazuje, że pacjenci po transplantacjach, którzy biorą udział w tym biegu, wcale nie tak łatwym , dają sobie radę''- powiedział specjalista od przeszczepów płuc, doktor habilitowany, Marek Ochman.
"W biegu brałem udział wielokrotnie i zawsze bardzo się cieszę na tę imprezę. Uważam , że to jedyna z ciekawszych i bardziej wartościowych inicjatyw, w jakich mogę brać udział. Od lat jest ona pięknie organizowana i rozpropagowana" - powiedział Piotr Zelt.
Każdy z gości mógł porozmawiać z osobami po przeszczepieniu oraz otrzymać świadectwo woli-plastikową kartę z wyrażeniem indywidualnej zgody na pobranie po śmierci narządów do przeszczepienia. Dzięki idei i przesłaniu Bieg po nowe życie stał się jedną z najważniejszych inicjatyw społecznych i edukacyjnych, to przede wszystkim inicjatywa wspierająca polską transplantologię a także najważniejsze wydarzenie w Warszawie.
***
„Bieg po Nowe Życie" to wydarzenie, w którym od 2011 wzięło udział 3630 osób, które przeszły wspólnie 3200 kilometrów. W Biegu wzięło udział 400 gwiazd ze świata filmu, teatru, telewizji, sportu, muzyki i mediów oraz ponad 200 osób po przeszczepieniu. Na starcie Biegu po Nowe Życie od 2011 roku stanęły 1092 sztafety. Bieg po nowe życie ma niezmienną od lat formułę sztafetowego marszu nordic walking:
1 osoba w sztafecie to znana osoba,
2 osoba w sztafecie to osoba po przeszczepieniu,
3 osoba w sztafecie to przedstawiciel np. mediów
Trasa marszu jest symboliczna, jest to kilometr dla każdego uczestnika. Ideowo propagowanie idei przeszczepów jako wielkiej wartości dającej życie innym. Transplantacja to skuteczna metoda pozwalająca na powrót do normalnego życia.
(DD)
zdjęcia: akpa
redakcja@motywmedia.pl