Hotel Bellotto, Warszawa
Podczas uroczystej gali w hotelu Bellotto w Warszawie poznaliśmy polską Barbie Shero 2019 roku. Jedna z najsłynniejszych lalek Barbie kończy już 60 lat. Jej debiut miał miejsce w Nowym Jorku 9 marca 1959 roku. Dziś Barbie ma nieco szerszą talię, różne odcienie skóry, wykonuje wiele zawodów, a jej mottem jest "Możesz być, kim chcesz''. Od 1959 r. Barbie, a właściwie Barbara Millicent Roberts, stanowi źródło inspiracji, a także jest ogólnoświatową ikoną popkultury.
Barbie Shero to globalny projekt firmy Mattel, którego celem jest wyróżnienie osobowości, wzoru do naśladowania. Dzięki temu dziewczynki na całym świecie mogą rozwijać swój potencjał, szukać własnych dróg aby dojść do sukcesu i spełniać swoje marzenia. Jest to kolejny krok w misji inspirowania dziewczynek, od 60 lat daje możliwość identyfikowania się ze swoją lalką i wyobrażania sobie przyszłych zawodów i ról życiowych poprzez zabawę. W myśl filozofii każda dziewczynka może być kim chce, ma możliwość do przekraczania własnych granic, daje możliwość na wcielanie się w różne role zawodowe i społeczne, ujawnia przed dziewczynkami wszystkie możliwości, jakie otwierają się przed nimi w dorosłym życiu. Barbie do tej pory wyróżniły kobiety takie jak: Ibtihaj Muhammad, Misty Copeland, Ava DuVernay, Eva Chen i Ashley Graham. Słowo Heros to połączenie dwóch angielskich słów: she - ona i hero - bohaterka.
Wyróżnienie przyznawane jest od 2015 roku na świecie, w ubiegłym roku po raz pierwszy trafiło do rąk Polki. Lalkę inspirowaną swoim wyglądem, która symbolizowała Barbie Shero, otrzymała podróżniczka i dziennikarka Martyna Wojciechowska. W tym roku swoją lalkę otrzymała Iwona Blecharczyk, która jest zawodowym kierowcą transportu specjalistycznego wielkogabarytowego. Jej trudna i ciężka droga do wymarzonego zawodu jest przykładem realizacji prawdziwej pasji i konsekwencji w dążeniu do osiągania celów. By spełnić swoje marzenia i wykonywać męski zawód Iwona Blecharczyk musiała pokonać bardzo trudną i długą drogę pełną uprzedzeń i stereotypów. Dzięki determinacji, wytrwałości osiągnęła swoje marzenia. Teraz jest nie tylko ekspertem w tym co robi, zajmuje się transportem wielkogabarytowym, jeździ na długich dystansach np. do Kanady i za kółkiem spędza większą część swojego życia. Popularność i sympatię zdobyła dzięki swojemu kanałowi na Youtoube, który śledzi obecnie ponad 250 tys. subskrybentów, a niektóre filmy osiągnęły już ponad milionową widownię. "Prawda jest taka, że ja nie jestem jedyną kobietą, kierowcą ciężarówki. Takich jak ja są tysiące. Każda z nas codziennie staje do walki ze stereotypami. Każda z nas codziennie spotyka się z wielkim zdziwieniem. Niektóre z nas są nawet matkami. To one właśnie swoją ciężką pracą i później pracą w domu dowodzą, że są prawdziwymi sheros. Ta lalka podsumowuje wszystko, co udało nam się wspólnie wypracować'' - powiedziała Iwona Blecharczyk. Wykonanie zawodu kojarzonego przede wszystkim z mężczyznami stanowiło dla niej wyzwanie, szczególnie pod względem walki ze stereotypami i uprzedzeniami.
Podczas tej uroczystości odbył się niezwykły pokaz mody, w którym wystąpiły dziewczynki , które specjalnie na tę okazję przybyły z Londynu. Na pokazie wystąpiły też kobiety, które spełniły swoje marzenia i są przedstawicielkami różnych zawodów takich jak: strażak, pilot, stewardessa, gimnastyczka.
(DD)
zdjęcia: materiały prasowe akpa
redakcja@motywmedia.pl