Lotnisko Warszawa-Babice, Warszawa
Dnia 12-06-2019 r. na lotnisku Warszawa-Babice wylądował pierwszy w Polsce dwuosobowy elektryczny samolot pasażerski. Wystartował w sobotę dnia 08-06-2019 r. z Wrocławia i przez Górny Śląsk oraz Częstochowę przyleciał do Warszawy. Ponieważ pogoda dopisywała postanowiono przedłużyć lot, w związku z czym maszyna wylądowała w Gdańsku nad morzem. „To miejsca nie przypadkowe. Chcieliśmy odwiedzić miejsca, z którymi Fortum jest związane w Polsce, wszędzie tam promując zrównoważony rozwój miast w oparciu o czyste technologie energetyczne i idee bezemisyjnego transportu" powiedział Jacek Ławecki, rzecznik prasowy Fortum i jednocześnie jeden z pilotów samolotu.
Tego samego dnia w Warszawie odbył się breefing prasowy poświęcony wydarzeniu. W wydarzeniu udział wzięli: Michał Kurtyka – Sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i wiceprzewodniczący rządowego Komitetu Sterującego Programu Elektromobilności, Jacek Ławrecki – rzecznik prasowy Fortum i jednocześnie jeden z pilotów samolotu oraz Krzysztof Będkowski – przedstawiciel Pipistrel w Polsce. Po krótkim przemówieniu Michała Kurtyki odbyła się demonstracja samolotu oraz przelot pokazowy. Loty na terenie naszego kraju były drugim po Finlandii tego typu wydarzeniem w Europie organizowanym przez fińską spółkę.
Pipstrel Alpha Electro to pierwszy seryjnie produkowany dwuosobowy ultralekki samolot o napędzie elektrycznym. Nowa maszyna waży zaledwie około 360 kg, z czego 100 kg ważą same baterie. Jest to nowoczesny samolot wyposażony w silnik elektryczny o mocy 60 kW, poruszający się z prędkością 160 km/h, mogący wzbić się na wysokość 3 tys. metrów. Baterię ładuje się około jednej godziny, co pozwala na około godzinny lot. Aby stać się właścicielem takiego samolotu, należy wygospodarować 530 tys. zł
Fortum jest liderem w obszarze czystej energii. Dostarcza klientom energię elektryczną, ciepło i chłód, a także inteligentne rozwiązania, pozwalające na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów. Angażuje swoich klientów i społeczeństwo w dążeniu do tworzenia czystego świata. Firma stoi na stanowisku, że elektryfikacja transportu jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów na zmniejszenie szkodliwych emisji. Firma, której usługa Charge&Driver nadzoruje w całej Europie sieć licząca ponad 3000 punktów ładowania samochodów elektrycznych, chce również wykorzystać zdobyte doświadczenie i budować oraz rozwijać analogiczną infrastrukturę dedykowaną lotnictwu elektrycznemu.
(WW)
redakcja@motywmedia.pl