Po pierwsze: premierowo ukazuje się druga część „Industrialnego Mazowsza", czyli „Mazowsze przemysłowców i wynalazców", po drugie: świetnie znane „Industrialne Mazowsze" ma swoją nową, rozszerzoną edycję!
Obok rozszerzonej wersji przewodnika „Industrialne Mazowsze" zespół autorów i ekspertów Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej przygotował przewodnik „Mazowsze przemysłowców i wynalazców". Niewielu ludzi wie, jak wielu wybitnych inżynierów i wizjonerów związanych jest z Mazowszem. Ile cennych rozwiązań w dziedzinie fotografii, kinematografii czy lotnictwa powstało w mazowieckich laboratoriach i biurach konstruktorskich. Gdzie zobaczyć przełomowe efekty eksperymentalnych prac takich postaci, jak Piotr Lebiedziński czy Kazimierz Prószyński. We współczesnym krajobrazie miast województwa mazowieckiego nie brak zachowanych kompleksów zabytkowych szwalni, browarów, dawnych fabryk medykamentów, odlewni, hut, gorzelni czy cukrowni. Część z nich tak pięknie zrewitalizowano. Tchnięto w nie nowe życie i funkcje. Za wszystkimi tymi miejscami stoją ludzie, których już nie ma. Niegdyś wielkie nazwiska. Mazowiecka burżuazja przemysłowa, która kreowała obraz gospodarki Królestwa Polskiego, oraz mniej znani ideowcy, którzy w industrializacji upatrywali szansę na polepszenie bytu ludzi biednych, których w XIX wieku było najwięcej.
Dziś wciąż można odwiedzić wspaniałe wille fabrykantów, zajrzeć do dawnych hal produkcyjnych, obejrzeć maszyny, które napędzała para. A skoro o parze mowa, to pierwsze „konie mechaniczne" nazywano „końmi parowymi". O tym i wielu innych ciekawostkach dowiecie się Państwo z przewodnika „Industrialne Mazowsze. Mazowsze przemysłowców i wynalazców".
Po wielkim sukcesie przewodnika „Industrialne Mazowsze", czas również na jego drugą odsłonę. Większą, nowszą i jeszcze ciekawszą. Znalazły się tam kolejne niebanalne miejsca w przemysłowym klimacie, dzięki czemu przewodnik prowadzi już do ponad 130 industrialnych destynacji w województwie mazowieckim! Autorzy zapraszają czytelników w podróż m.in. po industrialnym sercu Warszawy, spektakularnych rewitalizacjach czy szlakiem mazowieckich browarów i gorzelni.
- Oddajemy drugą edycję przewodnika „Industrialne Mazowsze". Znalazło się w niej jeszcze więcej historii, miejsc i ciekawostek. Żeby zobaczyć na własne oczy poprzemysłowe zabytki, wcale nie trzeba wyruszać na południe Polski, do kopalń. Mazowsze również jest ich pełne – zachęca Izabela Stelmańska, Prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
W przewodniku znalazły się miejsca, które od lat kojarzą się z przemysłowym krajobrazem Mazowsza. Dodano także te, których w ubiegłym roku, gdy powstała pierwsza edycja „Industrialnego Mazowsza", na mapie jeszcze nie było. To m.in. Muzeum Fabryka Czekolady E. Wedel. Dopiero od niedawna turyści mają możliwość odwiedzać to miejsce, a teraz dzięki przewodnikowi mogą je również lepiej poznać. W drugiej edycji publikacji znalazła się nie tylko fascynująca historia tego najsłodszego miejsca na mapie przemysłowego Mazowsza, ale także zdjęcia z wnętrza muzeum czy siedziby pierwszej warszawskiej pijalni czekolady.
Nowa edycja „Industrialnego Mazowsza" nie byłaby jednak pełna, gdyby nie miejsca od lat dobrze znane, choć niekojarzone w oczywisty sposób z przemysłem. Takim miejscem, opisanym w przewodniku, jest choćby pruszkowskie Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego. Opowiada ono o czasach, kiedy o metalurgii nie wiedziano zbyt wiele. Dlaczego na jego siedzibę wybrano właśnie... Pruszków? Ta historia także znalazła się w nowym wydaniu „Industrialnego Mazowsza".
Pierwsza edycja przewodnika, która ukazała się zaledwie przed rokiem, znalazła uznanie nie tylko wśród turystów, ale także osób zawodowo zajmujących się turystyką. „Industrialne Mazowsze" zajęło pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie Róża Regionów 2023 w kategorii folder promocyjny. Przewodnik doceniono także w wielu innych konkursach ogólnopolskich promujących nowoczesne rozwiązania w branży turystycznej.
- Na mapie naszego regionu pojawiają się nowe atrakcje, również te utrzymane w przemysłowym klimacie. Sami także odkrywamy nowe turystyczne perełki i historie. Z naszym nowym-starym przewodnikiem zapraszamy do dwóch podróży: jednej w czasie, drugiej rzeczywistej, po Mazowszu – mówi Dorota Zbińkowska, Dyrektor Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Dzięki nowej edycji przewodnika „Industrialne Mazowsze" każdy może wybrać się w podróż po przemysłowym Mazowszu – czy to odwiedzając według swojego pomysłu miejsca w nim opisane, czy wybierając się na wycieczki zaproponowane w przewodniku przez ekspertów Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Znajdziemy tu wycieczki piesze, rowerowe i kolejowe. Przy każdej z nich znajdują się mapy, z zaznaczonymi miejscami, które warto odwiedzić. Każda wycieczka ma także uwzględnioną długość i szacowany czas: czy to ze zwiedzaniem uwzględnionych w niej miejsc, czy też z zobaczeniem ich tylko z zewnątrz.
„Industrialne Mazowsze" to propozycja przede wszystkim dla tych, którzy chcieliby aktywnie zwiedzić region. Ale to także możliwość lepszego poznania Mazowsza bez wychodzenia z domu. Każde z opisanych miejsc naszpikowane jest ciekawostkami, które zainteresują pasjonatów Mazowsza i tych, którzy po prostu lubią dużo wiedzieć. Jest na Mazowszu takie miejsce, z którego podczas I wojny światowej zdemontowano i wywieziono do Rosji 60% urządzeń. To elektrownia w Radomiu. O niej również przeczytacie w nowej edycji przewodnika.
Obie edycje przewodników „Industrialne Mazowsze" dostępne są w dwóch wersjach. Papierowe wydania można znaleźć chociażby w Punktach Informacji Turystycznej. Z kolei wersje elektroniczne są dostępne dla każdego na stronach Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Można je stamtąd pobrać i wyruszyć śladami industrialnego Mazowsza.
tekst i zdjęcia: materiały prasowe
redakcja@motywmedia.pl