Arkady Kubickiego, Warszawa
Dnia 20 lutego 2025 r. odbył się wernisaż Kalendarza Artystycznego "Żywioły Kobiet 2025". To już 14. Projekt marki Gedeon Richter Polska we współpracy z grafikiem Andrzejem Pągowskim, który jest dyrektorem artystycznym projektu.
Limitowane wydawnictwo tradycyjnie poświęcone jest kobietom. Na dwunastu kartach kalendarza znalazły się dzieła sztuki, stworzone przez Andrzeja Pągowskiego oraz przez zaproszone przez niego artystki: Joannę Szumską i Renatę Magdę. Tym razem przedstawili oni kobiece wcielenia w roli żywiołów.
"Kalendarz Artystyczny" to niezwykłe, limitowane wydawnictwo, w którym każdego roku prezentowane są dzieła stworzone przez różnych artystów. Trafia on do precyzyjnie wyselekcjonowanej grupy odbiorców, w tym liderów opinii w medycynie i farmacji. Celem projektu jest zwrócenie ich uwagi na profilaktykę zdrowia kobiet oraz poszukiwanie rozwiązań, które ułatwiają im codzienne życie. Sam w sobie, jest on pięknym zbiorem dzieł sztuki.
Kobiety są barwne, pełne sprzeczności, pasji i nierzadko są w stanie poświęcić wiele, by walczyć o swoich bliskich i siebie. Z pewnością są one niezwykle różnorodne, jak ogień, woda, ziemia i powietrze. Dlatego właśnie to te żywioły idealnie oddają niezwykłość kobiecej natury oraz stały się inspiracją do stworzenia 14. edycji Kalendarza Artystycznego.
"Sztuka jest wyjątkowo skutecznym nośnikiem treści edukacyjnych, szczególnie, kiedy przybiera formę użytkową, a taki jest nasz kalendarz. Nie tylko inspiruje, ale łączy edukację i piękno w praktycznym przekazie, który zwraca uwagę na to, co naprawdę ważne - zdrowie i codzienne wsparcie kobiet" - powiedziała Dyrektor ds. Korporacyjnych i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter Polska Aneta Grzegorzewska.
"To duży prestiż być w gronie wybrańców, którzy do tej pory wnieśli swój wkład w ten projekt. Było to niezwykłe wyzwanie artystyczne i niezwykła przyjemność pracy z Panem Andrzejem Pągowskim. Ten projekt poniósł mnie kreatywnie i mogłabym robić kolejne kompozycje w nieskończoność" - wyznała Joanna Szumska.
Kobiety są barwne, pełne sprzeczności, pasji i nierzadko są w stanie poświęcić wiele, by walczyć o swoich bliskich i siebie. Z pewnością są one niezwykle różnorodne, jak ogień, woda, ziemia i powietrze. Dlatego właśnie to te żywioły idealnie oddają niezwykłość kobiecej natury oraz stały się inspiracją do stworzenia 14. edycji Kalendarza Artystycznego.
"W trudnych i niespokojnych czasach często patrzymy w przeszłość, czerpiąc z dawnych tradycji wzorce, pomagające nam funkcjonować w teraźniejszości. Dlatego w tym roku postanowiliśmy wybrać temat, który od wieków wiązał się z cyklami przemijania i odradzania: żywioły. To pojęcie powstało już w starożytności, występuje w kulturach od europejskiej, przez chińską, po japońską i hinduistyczną, jego wielopłaszczyznowe spektrum znaczeniowe otwiera możliwości obrazowania idei, emocji i sensu życia. W każdym żywiole współistnieją przeciwieństwa, które doskonale się uzupełniają. Dlatego skojarzenie czterech żywiołów z naturą kobiety jest dla mnie oczywiste, bo przecież kobieca natura jest pełna sprzeczności, które jednak tworzą harmonijną całość. Nasze żywioły są kobietami, pełnymi pasji, uroku, pewnymi siebie, niosącymi nadzieję i spełnienie. Każdy z artystów mógł zaprezentować swoją wizję dla każdego z czterech żywiołów" - zdradził Andrzej Pągowski.
"Edycja ze znakami zodiaku, którą mieliśmy przyjemność raz wydać, została bardzo dobrze przyjęta przez odbiorców, dlatego, że budziła emocje i w jakiś sposób była personalna. Chcieliśmy, żeby teraz nasi odbiorcy mogli się identyfikować z żywiołami" - dodał dyrektor artystyczny projektu.
"Najtrudniejszy do stworzenia dla mnie był ogień, bo ja z natury jestem jak woda. Zawarłam koloryt ognia w skórze przedstawionej postaci naładowanej promieniami słonecznymi. Tworzenie powietrza natomiast dodało mi samej lekkości. Lubię patrzeć na ten obraz, czuję w nim przestrzeń i ruch" - zdradziła Renata Magda historię swoich projektów.
Uroczysty wernisaż poprowadzili: Aneta Grzegorzewska i Andrzej Pągowski. Ze sceny gości powitał Tomasz Németh, Prezes Gedeon Richter Polska. Wieczór swoim występem uświetniła utalentowana wokalistka Paula Roma. Wśród zaproszonych gości byli znani przedstawiciele świata kultury, sztuki, mediów i biznesu, m.in. Katarzyna Kubacka-Seweryn, Andrzej Seweryn, Beata Tadla, Allan Starski, Ewa Błaszczyk, Anna Halarewicz, Andrzej Chojnowski, Katarzyna Ptasińska, Mieczysław Hryniewicz, Liliana Głąbczyńska-Komorowska i Jacek Kleyff.
***
Marka Gedeon Richter od ponad 120 lat troszczy się o zdrowie kobiet. W Polsce jest obecna od ponad trzech dekad i specjalizuje się w m.in. w terapiach hormonalnych takich jak antykoncepcja, leczenie niepłodności, objawów menopauzy, mięśniaków macicy i innych. Jednak sama produkcja leków to nie wszystko, firma stara się wspierać kobiety także dedykując im wyjątkowe akcje edukacyjne i wizerunkowe. Jedną z nich jest właśnie Kalendarz Artystyczny, który ukazuje się regularnie już od 14 lat.
żródło i zdjęcia: materiały prasowe akpa