«powrótRocznica ustanowienia Republiki Azerbejdzanu

Zamek Królewski, Warszawa

Z okazji obchodów 98 rocznicy ustanowienia Republiki Azerbejdżanu w Sali Wielkiej na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się wyjątkowa uroczystość. J.E. Hasan Hasanov, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Azerbejdżanu oraz Pani Albeniz Hasanova mieli zaszczyt zaprosić gości na koncert z cyklu „1050 lat w muzyce" Lejli i Medżnun, czyli na pierwszą operę azerbejdżańską w formie muğamu.

Wśród zaproszonych gości byli ambasadorowie, społeczność azerbejdżańska, znane osoby, przedstawiciele mediów i wiele znamienitych gości. Wśród ambasadorów byli między innymi: J.E. Youns Tijani Ambasador Królestwa Maroka, J.E. Slim Ben Jaâfar Ambasador Tunezji i wielu innych. Na koncercie pojawiła się również Irena Szewińska – najbardziej utytułowana polska lekkoatletka, obecnie działaczka krajowych i międzynarodowych organizacji sportowych.

Po koncercie wszyscy goście udali się schodami ruchomymi do Arkad Kubickiego. Właśnie tam zaprezentowano wystawę malarską „Azerbejdżańscy młodzi malarze w Polsce". Po krótkim przemówieniu Ambasador J.E. Hasana Hasanova wręczył artystom pamiątkowe certyfikaty za wkład w promocję sztuki azerbejdżańskiej w Polsce, oraz potwierdzające ich udział w wystawie malarskiej na Zamku Królewskim w Warszawie. Chwilę po tym Pan Islam Bakhshaliyev przekazał specjalny certyfikat dla J.E. Hasana Hasanova za promowanie kultury azerbejdżańskiej za granicą oraz kompleksowe wsparcie przy w/w wystawie. Po części oficjalnej goście udali się na uroczysty bankiet przygotowany przez firmę cateringową Kręgliccy, jedną z najlepszych firm cateringowych w Warszawie.

***

Warto dodać, że Muğam dla Azerbejdżan to jedna z wartości kulturalnych, stanowiących podstawę świadomości narodowej. Jest to solowe wykonanie wokalne (głos męski lub żeński) przy akompaniamencie muzyków grających na tradycyjnych instrumentach, takich jak: tar azerbejdżański (11-strunowa lutnia o długiej szyjce), kamancha (4-strunowe szpiczaste skrzypce) i def (rodzaj dużego tamburyna). We współczesnym muğamie biorą udział również takie instrumenty jak: balaban (narodowy instrument dęty), nagara (instrument perkusyjny) i kanun (instrument strunowy). Obecnie koncerty tego rodzaju muzyki organizowane są we wszystkich krajach świata.

(WW)

 

 

Copyright © motywmedia.pl Wszystkie prawa zastrzeżone