Dnia 13-14 października 2021 r. odbyła się XIII edycja Smart City Forum. W trakcie dwóch dni kongresu, niemal 400 uczestników wysłuchało merytorycznych wystąpień oraz debat skupionych na tematyce miast inteligentnych w Polsce i na świecie.
Uroczystego otwarcia Forum dokonał Maciej Bluj, Przewodniczący Rady Programowej Smart City Forum. Następnie, uczestnicy wysłuchali wystąpienia Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Jacka Sutryka, Prezydenta Miasta Wrocławia."Ta edycja jest oczywiście wyjątkowa. Wspólnie będziemy zastanawiać się jak miasta i regiony mają poradzić sobie w tych niełatwych czasach kryzysu wywołanego pandemią. To konieczność zaadaptowania naszych miast i nas samych do tej nowej rzeczywistości. Myślę, że dziś każdy samorządowiec takie właśnie pytania sobie zadaje – jak wielki wpływ na kształt naszych społeczności lokalnych ma technologia; technologia szczególnie w dobie kryzysu pandemicznego" – mówił Jacek Sutryk, Prezydenta Wrocławia.Podczas panelu inauguracyjnego ogłoszono również, że kolejna edycja Smart City Forum, zaplanowana na początek 2022 r., odbędzie się we Wrocławiu.
W ramach Szczytu Włodarzy Miast odbyła się debata z udziałem prezydentów polskich miast: Konrada Fijołka, Prezydenta Miasta Rzeszów, Piotra Grzybowskiego, Zastępcy Prezydenta Miasta Częstochowy, Piotra Masłowskiego, Zastępcy Prezydenta Miasta Rybnika, Jakuba Mazura, Wiceprezydenta Wrocławia oraz Romana Szełemeaj, Prezydenta Miasta Wałbrzycha. Dyskusję moderował Maciej Bluj, Przewodniczący Rady Programowej.
Omówione zostały zmiany oraz proces adaptacji miast w nowej rzeczywistości po półtora roku od rozpoczęcia pandemii. Skomentowano również m.in. strategiczne wyzwania dla polskich i europejskich miast na kolejne lata oraz nowe podejście w kontekście Funduszu Spójności i Nowego Ładu.
W kolejnych panelach prelegenci skupili się na zagadnieniach dotyczących Human Smart City – rozwiązaniach i technologiach służących usprawnieniu funkcjonowania mieszkańców miast, roli płatności cyfrowych w poprawie ekosystemu płatności w różnych dziedzinach funkcjonowania obywateli w mieście, platform Smart City i narzędzi dla miast. Nie zabrakło także wątków poświęconych zarządzania, analityki i wykorzystania danych cyfrowych.
Drugiego dnia wydarznia dyskusję rozpoczęto od analizy Smart Village w aspekcie technologicznym, inwestycyjnym, gospodarczym i społecznym. Prelegenci omówili m.in. sposoby wdrażania technologii w małych gminach, proces pozyskiwania inwestorów, edukację społeczności lokalnych oraz problemy małych miast. W kolejnych panelach pojawiły się zagadnienia związane ze Smart-Lighting, przyszłoscią infrastruktury transportu miast w Polsce i na świecie, a także ekologią w miastach: dążeniem do zeroemisyjności, Gospodarki Obiegu Zamkniętego, gospodarką odpadami, ideą Green Cities i jakością powietrza.
źródło i zdjęcia: MMC Polska
redakcja@motywmedia.pl