«powrótZwyciężcy II edycji konkursu "Na wsi najlepiej"

Minister RolnictwaHotel Mercure,Warszawa

Podczas konferencji w hotelu Merkury w Warszawie wybrano zwycięzców drugiej edycji konkursu "Na Wsi Najlepiej''. Do tegorocznej edycji konkursu "Na Wsi Najlepiej - 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej'' zgłoszono aż 169 obiektów związanych z polską turystyką wiejską. "Polska wieś może zaoferować delikatesy pod każdym względem. Bogactwo kulturowe, bogactwo etniczne tych różnych narodów, które wśród nas Polaków przez wieki mieszkały: Tatarów, Żydów, Niemców, Holendrów, Rosjan, Litwinów. To wszystko odcisnęło piętno na naszej regionalnej kuchni w sensie smaków, aromatów, sposobu przyrządzania" - podkreślił Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski dodając, że w połączeniu w naturalnymi metodami produkcji, zróżnicowanym krajobrazem oraz cennym dziedzictwem kulinarnym wieś jest coraz bardziej atrakcyjna jako obszar do rozwoju turystyki i wypoczynku.

Laureaci, prócz statuetek, otrzymali bezpłatny pakiet promocyjny czyli wsparcie w działaniach marketingowych, oraz możliwość współpracy z popularnymi blogerami. Oferta obiektów wyróżnionych zostanie przedstawiona w wydawnictwie, które ukaże się w nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy. Egzemplarze będą dystrybuowane m. in. na targach krajowych oraz w siedzibach regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych. O tym jak ważny jest to konkurs i jak bardzo potrzebny, świadczą wypowiedzi laureatów zeszłorocznej edycji, których po zwycięstwie odwiedziło bardzo wielu nowych gości.

Kandydaci, właściciele obiektów turystycznych zlokalizowanych na terenach wiejskich w całej Polsce, mogli zgłosić się do jednej z czterech kategorii: wypoczynek u rolnika, wypoczynek na wsi, oferta uzupełniająca na wsi, tradycyjna kuchnia polskiej wsi.

Kapituła konkursu w której skład weszli zewnętrzni eksperci oraz przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki, w swoich ocenach brała pod uwagę jakość oferty turystycznej, jej innowacyjność, dostępność oraz powiązanie z kulturowymi i naturalnymi zasobami wsi.

Zwycięzcy konkursu:

Kategoria: Wypoczynek u rolnika - Folwark "Wrzosówka'' Holiday Home.

Kameralne miejsce ukryte wśród pól i lasów z widokiem na całą panoramę Karkonoszy. Dom zachwyca połączeniem najnowszego designu z rustykalnym stylem, poszanowaniem tradycji i wiejskiej architektury. Goście mają do dyspozycji bogatą ofertę dodatkową: warsztaty kulinarne, wytwarzanie świec zapachowych, opieka nad stadem owiec czy zabiegi na ciało na łonie natury.

Kategoria: Wypoczynek na wsi - Agroturystyka Pod Jabłonią.

Lokalizacja gospodarstwa na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego sprzyja aktywnemu wypoczynkowi i umożliwia korzystanie z bogatych walorów przyrodniczych oraz specyficznego mikroklimatu. Gospodarze wnoszą od siebie gościnność, opowieści o lokalnej historii, dostęp do 5 ha sadu jabłkowego, a także smaczną domową kuchnię opartą na lokalnych produktach.

Kategoria: Oferta uzupełniająca wypoczynek na wsi - Małopolska wieś z tradycją.

Małopolska wieś z tradycją zaprasza do przyjazdu na małopolską wieś i do poznania najpiękniejszych ludowych tradycji i obrzędów, które są od stuleci kultywowane w tej części Polski. Gospodarze do pasjonaci, ludzie wyjątkowi, otwarci, znający i pielęgnujący historię i tradycję swoich ,,Małych Ojczyzn'', chętnie spędzający czas ze swoimi gośćmi, prezentując im lokalne zabytki, folklor i zwyczajne.

Kategoria: Tradycyjna kuchnia polskiej wsi - Dworek Tradycja.

Pasja właścicielki nie ma końca, która kolekcjonuje stare pomorskie przepisy, piecze, gotuje, zbiera zioła, grzyby, dzikie owoce, wytwarza konfitury, pekluje mięsa, wstawia nalewki i opisuje wszystkie czynności. W kuchni wciąż używane są dawne sprzęty gospodarstwa domowego, m.in. makutry, misy, dzbanki i kubki. W Dworku Tradycja organizowane są festiwale i warsztaty kulinarne, podczas których podtrzymywane są dawne tradycje.

(DD)

źródło i zdjęcia: materiały prasowe

Copyright © motywmedia.pl Wszystkie prawa zastrzeżone