Nie od dziś wiadomo, że Polacy słyną z gościnności. „Czym chata bogata, tym rada" oraz „Nigdzie gościnność taka, jak u Polaka", czy „Gość w Dom, Bóg w Dom" to tylko niektóre znane przysłowia opisujące nasz stosunek do gości. Obecnie również nie zawodzimy i szeroko otwieramy nasze domy.
Związek Polskie Mięso zorganizował kolejną odsłonę kampanii promocyjno-informacyjnej „Marka Polskie Mięso. Polska Smakuje". Jej tegoroczne hasło brzmi: „Pewne jest jedno. Polskie mięso. Zawsze w dobrym towarzystwie". Celem akcji jest propagowanie aktualnej wiedzy o polskim drobiu i polskiej wieprzowinie oraz obalanie mitów z nimi związanych. W ramach kampanii zorganizowano kameralne oraz inspirujące spotkanie – Domówkę u Kuroniów.
„Sytuacja z jaką obecnie przyszło nam się zmierzyć sprowokowała nas, abyśmy jako naród, oprócz dachu nad głową, zapewnili swoim gościom zza wschodniej granicy także innego rodzaju działania pomocowe. Dlatego Związek Polskie Mięso zmodyfikował formułę spotkania w ramach kampanii. Celem warsztatów stało się przekazanie uczestnikom praktycznych umiejętności do wykorzystywania przy przygotowywaniu smacznych, pożywnych, ale jednocześnie zdrowych potraw. Łatwych w przechowywaniu i rozdawaniu potrzebującym" – powiedział Prezes Witold Choiński.
Gościem specjalnym spotkania był Paweł Nastula, polski judoka, mistrz olimpijski z Atlanty z 1996 r., dwukrotny mistrz świata, trzykrotny mistrz Europy oraz wielokrotny mistrz Polski. Opowiedział o znaczeniu mięsa wieprzowego i drobiowego w diecie sportowca i amatora.
„Odpowiednia, zdrowa dieta ma duży wpływ na wyniki i sukcesy każdego sportowca. Nie może w niej oczywiście zabraknąć mięsa, głównie ze względu na zawarte w nim białko i witaminy. Trzeba wiedzieć, że białko jest budulcem naszych mięśni. W diecie sportowca świetnie sprawdza się białe mięso, czyli drób, a w szczególności indyk. Nie można jednak zapominać o zróżnicowaniu tego, co jemy oraz o walorach zdrowotnych i smakowych mięsa wieprzowego. Polska wieprzowina to doskonałe źródło łatwo przyswajalnego żelaza i niezwykle potrzebnych witamin z grupy B. Mój wymarzony obiad to tradycyjny polski schabowy z ziemniakami – jak u mamy" – zażartował Paweł Nastula.
Główną atrakcją spotkania było wspólne gotowanie dań z polskiego mięsa wieprzowego i drobiowego pod okiem rodzeństwa Grażyny (Gaji) i Jakuba Kuroniów. Podczas warsztatów pokazali, jak przygotować proste, oparte na tradycyjnych, rodzinnych recepturach posiłki, wykorzystujące polski drób i polską wieprzowinę oraz jak zrobić z nich weki.
Na początek przygotowano potrawy z wieprzowiny, wśród których była: zupa z ciecierzycy ze schabem i kolendrą; burger wieprzowy z sosem sambal i kolorową surówką oraz azjatycka tortilla z mieloną wieprzowiną. W drugiej części spotkania przygotowano dania z polskiego drobiu. Wśród nich znalazły się: kolorowe i lekkie leczo z mięsem z udka kurczaka; sałatka z grillowaną piersią z indyka, winogronami, orzechami włoskimi i sosem blue, a także skrzydełka z kurczaka z sezamem. Nie zabrakło również pysznych i kolorowych przekąsek z drobiu i wieprzowiny, a także wyśmienitych deserów. Nam najbardziej do gustu przypadły polędwiczki wieprzowe w sumaku i w pestkach dyni z pesto z pieczonych papryk i śliwek. Z kolei smak musu czekoladowego z chrupiącą marakują utrzymywał się na naszym podniebieniu przez cały wieczór.
Oprócz części degustacyjnej przedstawiono również wartości odżywcze i kulinarne mięs, a także obalono mity na temat ich szkodliwości. Goście otrzymali zbiór informacji dotyczących jakości i pochodzenia polskiego mięsa oraz poznali jego rolę w naszej codziennej diecie.
(WW)
redakcja@motywmedia.pl