«powrótInauguracja kampanii "Wszystkie smaki i kolory papryki, cukinii i bakłażana"

jan-krzysztof-ardanowskiDwór Polski - Stachurscy, Potworków

Zrzeszenie Producentów Papryki RP kolejny raz rozpoczęło w Polsce kampanię promującą warzywa z południa Mazowsza. Podczas drugiej edycji w 2019 roku, obok papryki, pojawiły się również cukinia i bakłażan. Celem kampanii jest budowanie wśród konsumentów świadomości na temat produkowanych w Polsce warzyw o różnych smakach i kolorach: papryki, cukinie i bakłażany oraz zaprezentowanie ich wielu walorów zdrowotnych. Kampania jest organizowana dzięki wsparciu ze środków finansowych Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

W ramach działań przewidziano m.in. kampanię w mediach, eventy konsumenckie, działania edukacyjne w szkołach oraz wsparcie w Internecie. Wszystkie działania realizowane są dzięki wsparciu ze środków finansowych Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, przy wykorzystaniu znaku graficznego „Polska Smakuje". Hasłem przewodnim kampanii promocyjnych jest przekaz: „Kupując warzywa i owoce wybieraj te najlepsze dla swojej rodziny. Wspieraj polskich rolników i producentów" – dodają Mirosław Łuska, Prezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP oraz Paweł Myziak, V-ce Prezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP.

"W 2018 roku Zrzeszenie Producentów Papryki RP przy pomocy środków z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw zrealizowało projekt „Wszystkie smaki i kolory papryki" z południa Mazowsza. Do zeszłego roku, pomimo tego, że Polska jest w naszej części Europy największym producentem papryki konsumpcyjnej, nie były prowadzone żadne działania promocyjne. W przypadku cukinii i bakłażana, w tym roku takie działania chcemy przeprowadzić po raz pierwszy. Będziemy kontynuowali program mający na celu propagowanie i promowanie spożycia warzyw ciepłolubnych produkowanych w Polsce na południu Mazowsza. Dalsza promocja jest niezbędna w celu utrwalenia i ugruntowania informacji o zaletach spożywania polskich warzyw. Wiedza wśród konsumentów na ten temat jest ciągle bardzo mała. Chcemy, aby klienci wybierali polskie produkty oraz dokonywali świadomych wyborów, a przy tym wspierali polskich rolników i producentów." – powiedzieli: Mirosław Łuska, Prezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP i Paweł Myziak, V-ce Prezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP.

Druga edycja kampanii „Wszystkie smaki i kolory papryki, cukinii i bakłażana" została zainaugurowana 10 lipca 2019 roku podczas konferencji prasowej, z udziałem przedstawicieli ZPPRP, władz gmin z „zagłębia paprykowego" oraz gości specjalnych. Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Jan Krzysztof Ardanowski - Minister Rolnictwa, Mirosław Łuska - Prezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP oraz Paweł Myziak - V-ce Prezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP oraz wiele innych ważnych osobistości. Nie zabrakło też przedstawicieli mediów. Specjalnie na ten dzień przygotowano kilka atrakcji. Jedną z nich były występy zespołów folklorystycznych oraz stoiska Lokalnych Kółek Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń. Swoje specjały zaprezentowały między innymi Stowarzyszenia: Wirowianki, Babski Raj, Długowianki,  Przystalanie,  Supermenki z Potworowa oraz wiele innych. Nie zabrakło też oczywiście potraw i produktów z udziałem papryki w różnych odsłonach. Wśród nich były faszerowane papryczki, pasztet z papryki, papryka w cieście piwnym, różnego rodzaju szaszłyki, leczo i wiele innych. Nie zapomniano też o cukinii i bakłażanie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się placki z cukinii, pieczony bakłażan, spaghetti z cukinii w sosie z czerwonych warzyw, zupa-krem z cukinii i bakłażanów, cukinia faszerowana warzywami, a także babki z cukinii. Dla miłośników słodkości przygotowano między innymi: wyśmienite ciasta i desery oraz konfitury z dyni.

Warto dodać, że Południe Mazowsza jest największym zagłębiem paprykowym w Europie Środkowo–Wschodniej. Pierwsze uprawy papryki w Polsce rozpoczął Antoni Kwietniewski ponad 30 lat temu na terenie gminy Przytyk. Od tego czasu wiele zmieniło się zarówno pod względem różnorodności gatunków produkowanych papryk, a także pod względem areału, który zajmuje produkcja papryki. Szacuje się, że obecnie z regionu obejmującego m.in. gminy Przytyk, Potworów, Klwów, Radzanów, Stara Błotnica, Rusinów i Wyśmierzyce pochodzi ok. 90% krajowej produkcji tego warzywa. Tereny te, nazwane „zagłębiem paprykowym" charakteryzuje wyjątkowy mikroklimat, idealny dla uprawy warzyw ciepłolubnych. Wyróżniają go wyższe, w stosunku do sąsiednich obszarów, temperatury. Dzięki temu w regionie radomskim rocznie zbiera się ponad 100 tys. ton papryki, która uprawiana jest w około 3500 gospodarstwach.

(WW)

źródło i zdjęcia: materiały prasowe organizatora

zdjęcia (2, 6, 8): Wojciech Potocki

Copyright © motywmedia.pl Wszystkie prawa zastrzeżone